מאמרים | ​מנחתי מטוסים קלים בירושלים בתש"ח

תיאור מסלול גבעת רם

תיאור מסלול גבעת רם
(מנחתי מטוסים קלים בירושלים בתש"ח)
סיורנו הרגלי ,יקח אותנו מגבעת שאול (בתצפית ) לגבעת רם (ר"מ) ולעמק המצלבה.
זה מערך הדרכה קצר המאזכר מקומות ואירועים כנקודות הדרכה -הראויות להרחבה .
רחבת בית המשפט העליון
להראות במערב את שכונת גבעת שאול -על שם הרב שאול אלישר -נוסדה ע"י בנו הרב ניסים אלישר .הרחוב המרכזי באזור התעשייה נקרא רחוב כנפי נשרים, על שם ספרו התורני "כנפי נשרים" של הרב אברהם נשר (אדלר), מי שהיה שנים רבות ראש לשכת הרבנות הראשית בירושלים ומ"מ רבה של העיר. השם שאוב מן המילים: "אַתֶּם רְאִיתֶם אֲשֶׁר עָשִׂיתִי לְמִצְרָיִם וָאֶשָּׂא אֶתְכֶם עַל כַּנְפֵי נְשָׁרִים" (שמות פרק י"ט, ד), ורומז לשם משפחתו של הרב.
הסיבה בשלה הוחלט להנציח את הרב אלישר דווקא במיקום זה, נעוצה בתוואי הרחב והנוח בו עובר הכביש על קו הרכס, דבר שהביא להכשרתו כשדה תעופה עבור מטוסי צה"ל במלחמת העצמאות - וכך הונצח גם מפעל זה בשם הרחוב בדרך לדיר-יאסין. הרחוב שנמצא במקום זה נקרא על שם המנחת הותיק - "כנפי נשרים".
כניסה למבואת בית המשפט העליון
אדריכלות ביהמ"ש מציגה קוים ישרים- קו הדין בבחינת "יקוב הדין את ההר" וקוים מעוגלים "ינחני במעגלי צדק למען שמו" . מיקום ביהמ"ש בכניסה לעיר מזכיר "שופטים ושוטרים תתן לך בכל שעריך ". הרחבות נוספות : ביטוי אדריכלי במבנה ,הפסיפס במבואה, קיר ירושלים ועוד.
יציאה דרך ביהמ"ש דרומה לאורך הקו המחבר את שלושת הרשויות.
גן ווהאל לורדים
תחילתו בשנות ה -60 כגן הנשיא ואסור לקהל, והמשכו בתחילת שנות ה-80 כגן ורדים ,פתוח לקהל ולהפגנות מחאה ,שניטע לרגל תערוכת הורדים העולמית .כיום משולב בו גן יפני עם מפל מים ,מערות קבורה ,פסיפס היסטורי ויש בו כ -15000 ורדים מ -400 זנים שונים.
משרדי הממשלה והאוניברסיטה -בגבעת רם
סיבוב במישור התחתון של הגן , הצלע השניה של שלושת הרשויות -משרדי הממשלה- ,מכיוון משרד החוץ- בנק ישראל-משרד רוה"מ וכו' עד מול הכנסת (להשאר בתוך הגן),מערות הקבורה-מעידות על הקשר ההיסטורי העתיק למקום
כנסת ישראל
הצלע השלישית של 3 הרשויות במשטר הדמוקרטי המודרני , הקשר לסנהדרין על 120 חבריו, המיקום במערב העיר מוסתר ומוגן מעיני הירדנים, המבנה האדריכלי -כשל רוב הפרלמנטים בעולם - מזכיר את מבנה הפרתנון על האולימפוס ביון העתיקה -ערש הדמוקרטיה. השם :"משכן הכנסת " על המשמעויות הנלוות לשם זה.
גלגולי הכנסת מאז קום המדינה -שהייתה בתל אביב -אח"כ בבית פרומין וכו' ,מדוע בן גוריון התעקש על העברתה לירושלים .
מנורת הכנסת
השוואת המנורה למנורת המשכן והמקדש , סיפור הובלתה לגלות שמופיעה על שער טיטוס ברומא ועד בחירתה להיות סמל המדינה עם הקמת מדינת ישראל.
המתנה שנתן הפרלמנט הבריטי ביוזמתו של חבר הפרלמנט אדוין סמואל -בנו של הנציב העליון הבריטי הראשון הרברט סמואל- והתגייסות גופים רבים לתמיכה כספית. סיפורו של בנו אלקן מעצב המנורה ובונה. נדידת המנורה מבור שיבר למקומה כאן.
משמעות 28 הסמלים בחיי עם ישראל כמעט מתחילת ההיסטוריה ועד ימינו אלה. (להתמקד בעיקריים וידועים).
התחנה לחקר הציפורים
פיסת טבע בתוך העיר , תחנה לטיבוע ציפורים .
בית הקברות שיח' באדר
סיפור הצדיק מזעהוויל כבעלת סגולה להביא פרי בטן ופקידת הקבר על ידי נשים רבות בימי שני וחמישי . התחלת השימוש בבית הקברות בימי מלחמת העצמאות עקב אי יכולת לקבר בהר הזיתים, קבורה ארעית של כ -1000 חיילים והעברתם לבתי קברות קבועים – על יד האנדרטה לזכרם-.
אנדרטת חטיבת הראל
דני קרוון האמן הפלמחניק חבר קיבוץ הראל (לשעבר) שתכנן לפני  כ -50 שנה את אנדרטת חטיבת הנגב בבאר שבע -תכנן גם לחטיבת הפלמ"ח הראל כאן . חטיבת הראל הצילה את ירושלים בתש"ח. ראוי לספר את סיפור מבצעיה הן בדרך לירושלים והן בתוככי העיר כאן.
אנדרטת  "נזכור"
"נזכור" או "יזכור" הדי פולמוס חקוקים על האנדרטה הגדולה בישראל לחללי מלחמת העצמאות בירושלים.
גן סאקר
עמק גנים החוצה את ירושלים המערבית מצפון לדרום כביטוי מוחשי לתכנון נבון של מושל בריטי . גן סאקר הינו החלק העליון של עמק המצלבה ומשמש כריאה ירוקה וכחגורת הפרדה בין גבעת רם (ר"מ) לנחלאות ושכונות נוספות.
המשכו של גן סאקר בעמק המצלבה ,על מנזר המצלבה (לא בסיור זה) ועמק הצבאים כריאה ירוקה.
מנחת ר"מ- עמק המצלבה
כאן המנחת השני ששימש לנחיתת מטוסים קלים שהביאו דאר ואנשים בעת המצור על ירושלים בתש"ח. מצד מזרח מעבר לשדרות בן צבי ,בעיקול הכביש ישנה עמדת בטון על גג בית -ששרדה מאותם ימים ,יש לו חלונות גדולים או מבנה שמאפשר התבוננות נוחה אל הסביבה לשם שליטה בתנועה אווירית. כל אלו כמעט סותרים לחלוטין את התכונות הנדרשות מעמדת שמירה שייעודה לספק מחסה כמעט מוחלט מאש - ולכן דוגלת בחשיפת המינימום ההכרחי של העומד בה. מצד שני - העמדה הזו נמצאת מול מה שהיה פעם שכונת שיח באדר, ולא מן הנמנע שנועדה להגן על יושבי שכונת נחלאות, ולאחר מכן שימש המקום גם כמיגדל פיקוח - כלומר כשימוש משני לעמדה - כמבנה שבולט מעל פני השטח, ושנוח לאותת ממנו לטייסים.
 
שדה התעופה הועבר אל גן סאקר (מרו"ם - מנחת רוממה-מצלבה) לאחר ששדה התעופה ברח' כנפי נשרים של היום (מג"ש - מנחת גבעת שאול) היה חשוף לאש צלפים מדיר יאסין (הר נוף של היום).
 
מכאן ניתן אולי להסיק שמרו"ם לא היה תחת איום מיידי משיח באדר, ולא היה כל צורך בעמדה. מצד שני - יש עדויות על אש מכיוון קטמון, ואז - יש לציין - עמדת "המגדל" לא נמצאת במקום אפקטיבי במיוחד...
הטייסת זהרה לביטוב , בת קרית ענבים וידועה כחברתו של שמוליק קופמן -מצאה כאן את מותה בהתרסקות מטוס כשניסתה ,כטייסת משנה, להמריא. היא נקברה בביה"ק הסמוך שיח' באדר. היא הייתה לסמל והרבה בנות נקראו בשמה.
כאן מסתיים סיורנו. ניתן כאן מתוה הסיור שהוא ארוך מאד ומקיף .מומלץ מאד להכין הרחבות על כל נושא בכל אחת מהתחנות.

רוצים לצאת לסיור או יום גיבוש בירושלים?
אל תסתבכו! בחרו את אחת מהאופציות ואנחנו נחזור אליכם עם הצעה שווה.
מאשר/ת קבלת הצעות מחיר בדוא"ל
1232
אירועים
80
סיורים
25
שנות נסיון
21
אנשי צוות
5000
לקוחות
תודה על פניתכם
ההודעה התקבלה במערכת,
אחזור אליכם בקרוב.
המקומות הכי יפים
אנו מזמינים אתכם לסיור שיחמם לכם את הלב וישאיר לכם טעם מיוחד שלא עובר לעולם בירושלים המדהימה
מדריכים מקצועיים
אנחנו חיים ונושמים את ירושלים, ועושים זאת במקצועיות, יצירתיות ועם הרבה אהבה.
25 שנות נסיון
אנחנו נבנה עבורכם טיול גיבוש, סיור משפחתי בניחוח ירושלמי ועם מקצועיות וניסיון של למעלה מעשרים שנות פעילות.
מרכז מבקרים
ראשית ירושלים - המרכז לסיורים ולימודי ירושלים מציעים לכם טיולים וסיורים בירושלים וסביבותיה.
חוויה בלתי נשכחת
אנחנו נבנה עבורכם טיול גיבוש, סיור משפחתי בניחוח ירושלמי ועם מקצועיות וניסיון של למעלה מעשרים שנות פעילות.